CHEMICKÉ EXPERIMENTY

CHÉMIA


CHEMICKÉ ÚLOHY

UČEBNÉ TEXTY

INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE

LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY
UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

Pošlite e-mail - odkaz z chemického ŠISu

 
Chlór
vlastnosti a reakcie
 
Pomôcky a chemikálie 
Postup práce 
Reakcia so železom
Bieliaci účinok chlóru
Reakcia chlórového traskavého plynu
Pozorovanie 
Vysvetlenie 
Poznámky


Pomôcky a chemikálie:
pre reakciu so železom Fe: 1 skúmavka, držiak na skúmavky,  železná vlna Fe, kahan, 20 cm3 chlóru Cl2 v striekačke s injekčnou ihlou
k dôkazu bieliacich účinkov: skúmavka s gumovou zátkou,  stojan na skúmavky, sklenená vaňa (8 x 15 cm), pásik  filtračného papiera (šírka asi 1 cm), atrament, fixky,  20  cm3 plynného chlóru Cl2 v striekačke s injekčnou ihlou
pre  reakciu  s chlórovým  traskavým  plynom:  vodík  H2   (z  oceľovej  fľaše alebo vyčistený cez aktívne uhlie), fotoaparát s bleskom, hliníková fólia Al, ochranný  kôš (drôtený)

 [ Obsah aktuálnej stránky


Postup práce
Reakcia so železom  
Kúsok železnej vlny Fe v hornej časti skúmavky silne  zahrejeme kahanom. Chlór Cl2 vedieme zo striekačky cez injekčnú ihlu priamo na horúce  železo Fe. Železo Fe sa za úbytku energie zlučuje s chlórom  Cl2 na chlorid železitý FeCl3 
2 Fe + 3 Cl2 --------> 2 FeCl3 
 
 


Bieliaci účinok chlóru  
Bieliaci účinok vlhkého chlóru Cl2 spočíva v tvorbe kyseliny  chlórnej HClO, ktorá sa ľahko rozkladá na aktívny kyslík O2,  ktorý bieli rôzne farbivá:  
Cl2 + H2O ------------> HCl + HClO  
2 HClO ------------> 2 HCl + O2  
Skúmavku naplníme vodou H2O, uzavrieme palcom a postavíme  hore dnom do sklenenej vane. Skúmavku pod vodou naplníme  chlórom Cl2 z 20 cm3 striekačky. Skúmavku  nadvihneme tak, aby sa jej ústie nachádzalo ešte pod hladinou  vody a aby sme koniec ihly mohli vsunúť presne pod ústie  skúmavky. Skúmavku po naplnení uzavrieme ešte pod vodou  palcom, vyberieme z vody a obrátime.  
Do ústia skúmavky rýchlo zasunieme pásik filtračného papiera,  na ktorý sme predtým nafarbili farebné pruhy (atramentom,  fixkami). Skúmavku ihneď uzavrieme zátkou. Časť farebného  filtračného papiera necháme vyčnievať zo skúmavky, aby sme  mohli porovnávať farby. 
 

 

Reakcia chlórového traskavého plynu  
20 cm3 striekačku naplníme 10 cm3 čistého vodíka H2  (z oceľovej fľaše alebo z vyvíjača plynu vyčisteného aktívnym  uhlím). Striekačku previažeme šatkou a potom k tomu pridáme  presne 10 cm3 plynného chlóru Cl2. Striekačku potom postavíme  doprostred drôteného ochranného koša, odstránime z nej šatku  a zapálime bleskom fotoaparátu. Odporúčame mimoriadnu  opatrnosť!
 


Pozorovanie
plynný chlór Cl2 reaguje s kovmi a vo vlhkom  prostredí má bieliace účinky.


Vysvetlenie
chlór   Cl2  je  veľmi  silné  oxidačné  činidlo,  môže  oxidovať  mnohé kovy.
bieliaci účinok spočíva  v tvorbe aktívneho kyslíka O2, ktorý vzniká  rozkladom kyseliny chlórnej HClO.


Poznámky
pri  dôkaze  bieliacich  účinkov  chlóru  Cl2 v škole sa  nepríjemnému zápachu môžeme vyhnúť tak, že do skúmavky  dáme niekoľko kryštálikov manganistanu draselného  KMnO4 a pár kvapiek kyseliny chlorovodíkovej HCl. Hneď  po vložení filtračného papiera s farebnými vzorkami  skúmavku uzavrieme gumovou zátkou s nasadenou  adsorpčnou rúrkou s aktívnym uhlím. V tejto forme môže  aparatúrka bez problémov kolovať v triede bez  sprievodného zápachu.

 

Posledná aktualizácia: 21.08.2000