"Zamyslite sa!"


HLAVNÉ ZDROJE SACHARIDOV V DOMÁCNOSTI

        V našich domácnostiach sa vyskytujú hlavne tieto sacharidy: cukor, škrob, celulóza:
Cukor - je disacharid sacharóza C12H12O11. V tele človeka sa enzýmami štiepi na glukózu a fruktózu. Rozkladom glukózy a fruktózy sa v bunkách uvoľňuje energia. Preto cukor do tela prináša energiu. Nasledujúca rovnica vyjadruje rozpad glukózy v tele:

C6H12O6 + 6 O2 ---> 6 CO2 + 6 H2O + 2830 kJ

Škrob - je polysacharid. Jeho makromolekula je zložená z veľkého počtu molekúl glukózy. Škrob si rastlina ukladá v podobe zrniek ako zásobnú látku do semien, plodov a hľúz. Zemiakové hľuzy obsahujú 20% škrobu, obilniny 50 až 80% škrobu. A práve tieto časti rastlín tvoria hlavnú zložku našej potravy. Škrob sa v tele človeka enzýmami postupne štiepi až na glukózu. Škrob z potravín je pre nás zdrojom energie.

NAJDÔLEŽITEJŠIE ŠKROBOVINY

Obilniny - predstavujú dôležitý zdroj škrobu, ale aj bielkovín, vitamínov skupiny B, minerálnych látok a vlákniny. Hlavne celozrné obilniny sú veľmi hodnotné, pretože práve ony prinášajú do nášho tela vitamíny a vlákninu. Pšenica sa melie na múku. V domácnosti používame hrubú, polohrubú a hladkú pšeničnú múku. Múka je hlavnou surovinou na výrobu chleba, pečiva a cestovín. Zdravá výživa odporúča jesť celozrný alebo tmavý chlieb a pečivo.

Ryža sa používa hlavne ako príloha k jedlám. Odporúča sa jesť nelúpanú ryžu pre vysoký obsah vitamínov skupiny B a vlákniny, ktoré sa nachádzajú v šupkách.

Ovos používame vo forme ovsených vločiek.

Zemiaky sú našim najbohatším zdrojom škrobu, ale aj zdrojom bielkovín, minerálnych látok a vitamínu C. Pretože v jednom jedle zjeme asi 300 g zemiakov, ich konzumácia je pre naše zdravie veľmi významná a tvoria dôležitú súčasť nášho jedálneho lístka.
Obr. 27 Zemiaky

        V domácnosti používame aj čistý škrob a to pod názvom MAIZENA (kukuričný škrob) a SOLAMYL (zemiakový škrob). Čistý škrob sa používa na výrobu pudingových práškov, ale aj na škrobenie prádla.

Celulóza - tvorí súčasť stien v rastlinných bunkách. Tvorí ju lineárny polysacharid, v ňom sú glukózové jednotky viazané v glykozidickej väzbe ß (1- 4). Počet jednotiek je 2000 - 10000 a relatívna molekulová hmotnosť je 1-2x106. Molekuly celulózy sú vláknité a nerozpustné vo vode. Celulóza je najrozšírenejšou organickou látkou v prírode a je hlavnou živinou pre bylinožravce. Vyskytuje sa aj v strave človeka. Celulóza alebo vláknina do výživy človeka prichádza v ovocí, zelenine a v obilninách. Tráviace enzýmy človeka neobsahujú enzýmy schopné štiepiť tento typ glykozidickej väzby, a preto je celulóza pre človeka nestráviteľná.
        Obrovský význam vlákniny v našej výžive je v tom, že podporuje pohyb (peristaltiku) čriev a vyprázdňovanie čriev. Chráni tak organizmus človeka pred civilizačnými chorobami, ako je rakovina hrubého čreva, cukrovka, arteroskleróza, choroby srdca (lebo znižuje hladinu cholesterolu v krvi). Celulóza sa nevstrebáva a neprináša žiadny energetický zisk. Z toho dôvodu by mala byť naša strava bohatá na ovocie, zeleninu, obilniny a strukoviny.

Človek prijíma v potrave najviac polysacharidy, disacharidy a v malom množstve aj monosacharidy. Zamyslite sa nad tým, aký to má význam pre výživu človeka ? Pokúste sa túto skutočnosť vysvetliť !