"Prečítajte si!"


TUKY V BEŽNOM ŽIVOTE

?     Čo    sú    tuky      ?

        Tuky sú zlúčeniny glycerolu a vyšších mastných kyselín. Mastné kyseliny môžu byť podľa typu chemických väzieb nasýtené a nenasýtené. V závislosti od počtu nenasýtených väzieb sa mastná kyselina označuje ako mononasýtená alebo polynasýtená. Tuky sú látky vo vode nerozpustné, ale dobre rozpustné v rozpúšťadlách (chloroform, éter, metanol, benzén a ich zmesi). Hydrolyticky ich možno štiepiť (zmydelniť), pričom hlavným produktom tohto štiepenia sú mastné kyseliny.
Delenie tukov:
1. Podľa naviazaných skupín:
a) jednoduché (obsahujú len alkohol a karboxylovú kyselinu) tuky, vosky, steridy
b) zložené (obsahujú okrem alkoholu a karboxylovej kyseliny aj inú zložku) fosfolipidy - obsahujú estericky viazanú H3PO4, glykolipidy - obsahujú sacharidovú zložku glukózu alebo galaktózu
2. Z hľadiska výživy:
a) podľa pôvodu - rastlinné (slnečnicový, repkový, makový olej, ... )
- živočíšne (bravčová masť, maslo, ... )
b) podľa konzistencie - tuky (tuhá konzistencia)
oleje (redšia konzistencia)
        Tuky (lipidy) - vo viditeľnej i v skrytej forme - sú oddávna bežnou súčasťou každodennej stravy človeka. Na udržanie zdravia musí človek konzumovať určité množstvo tuku, ktorý by mal obsahovať nevyhnutné - esenciálne mastné kyseliny. Biologický význam tukov spočíva aj v tom, že prinášajú do tela vitamíny A, D, E, K. Tuky sú živiny, ktorých spalné teplo je najvyššie. Predstavujú i najvyššiu energetickú zásobu v tele. Každý gram tuku poskytne organizmu 38 kJ. Táto energia sa v organizme mimoriadne rýchlo a účinne uvoľňuje a ukladá. Podkožný tuk chráni telo pred stratou tepla a vnútorne orgány pred mechanickým poškodením. Okrem toho sú aj súčasťou fosfolipidov, ktorá tvorí biologické membrány (tu je dôležitý tvar mastných kyselín, najmä nenasýtených, ktoré podstatne ovplyvňujú vlastnosti membrán). Fosfolipidy v roztoku pôsobia ako emulgátory a uľahčujú tak transport molekúl tukov vo vodnom prostredí.
        V ľudskom organizme sa najčastejšie nachádzajú
  • kyselina palmitová - CH3(CH2)14COOH,
  • kyselina stearová - CH3(CH2)16COOH
  • a kyselina olejová - CH3(CH2)7CH = CH(CH2)7COOH.
  • Viacnásobné nenasýtené mastné kyseliny (linolová, linolenová a arachidonová) sa nevedia v ľudskom organizme syntetizovať; označujeme ich ako esenciálne mastné kyseliny a musia byť prijímané potravou. Vyskytujú sa v rastlinnom oleji a rybacom tuku.
            Trávením lipidov sa vytvoria monoacylglyceroly a voľné mastné kyseliny. Tie sa dostávajú do buniek črevnej sliznice a z nich sa resyntetizujú triacylglyceroly. Ako lipoproteíny sa transportujú do lymfy a z nej do krvi. Mastné kyseliny rozpustné vo vode (voľné mastné kyseliny; sú povrchovo aktívne) sa resorbujú priamo. Ako rezervné zlúčeniny tvoria s glycerolom estery - acylglyceroly (najčastejšie triacylglyceroly, ktoré označujeme neutrálne tuky alebo zjednodušene tuky).
            Nároky každého organizmu na tuky sú iné a závisia od zdravotného stavu a veku. Primeraný príjem tukov je mimoriadne dôležitý počas tehotenstva a dojčenia.

    Pri používaní tukov a olejov v domácnosti musíme o nich vedieť, že zvyšujú alebo znižujú cholesterol v krvi. Vysoký obsah cholesterolu v krvi vedie k upchávaniu ciev, zvyšovaniu krvného tlaku a srdcovým chorobám. Živočíšne tuky, v ktorých sa nachádzajú nasýtené mastné kyseliny, obsahujú cholesterol a preto zvyšujú cholesterol v krvi. Podobný účinok majú stužené tuky, margaríny a pokrmové tuky s vysokým obsahom stužených tukov. Najzdravšie sú rastlinné oleje, ako je slnečnicový, olivový, repkový. Rastlinné oleje okrem nasýtených mastných kyselín obsahujú aj mononenasýtené a polynasýtené mastné kyseliny a preto znižujú obsah cholesterolu v krvi.