"Precvičte si!"


EXPERIMENTY K TÉME "TUKY"

Dôkaz tukov
a) mastnou škvrnou

Pomôcky a chemikálie:
Kancelársky papier, sklenená tyčinka, závažie (200 g).
Živočíšny tuk, semená obsahujúce tuk (repka olejná, mak, orechy).

Postup práce:
List papiera zložte na polovicu. Sklenenou tyčinkou kvapnite na papier najprv kvapku vody, potom veľmi malé množstvo tuku. Medzi zložený papier vložte semená obsahujúce tuk a závažím ich pritlačte. Papier podržte proti svetlu.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Vo všetkých prípadoch papier stmavne a pri podržaní proti svetlu je priesvitný. Škvrna od vody rýchle schne - neostanú po nej žiadne stopy, zatiaľ čo mastné škvrny ostávajú.

Poznámka: Po pridaní roztoku Sudan III sa tukové, príp. olejové škvrny na papieri zafarbia na červeno.

Tuky ako rezervné látky uložené v rastlinných častiach, najmä v semenách, môžete najjednoduchším spôsobom dokázať "mastnou škvrnou". Voda a éterické oleje z papiera rýchle vyprchajú, odparia sa a papier ostane bez škvŕn. Škvrny po tukoch a mastných olejoch ostávajú.

b) v semenách slnečnice

Pomôcky a chemikálie:
Skúmavka, roztieračka s roztieradlom.
Nažky slnečnice, 70% roztok etanolu, glycerol, alkoholový roztok Sudanu III, destilovaná voda.

Postup práce:
Nažky slnečnice zbavte oplodia a niekoľko olúpaných semien rozdrvte v roztieračke. Drvinu spláchnite teplou destilovanou vodou do skúmavky a dobre pretrepte. Potom pridajte alkoholový roztok Sudanu III a nechajte stáť.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Vrstvička tuku na hladine je červeno sfarbená. Farbivo Sudan III sa rozpúšťa v alkohole, ale oveľa lepšie v tukoch, preto prejde do tukovej vrstvy a sfarbí ju.
Tuky sú triglyceridy vyšších mastných kyselín, z ktorých pre tvorbu tukov je najdôležitejšia kyselina palmitová, stearová, olejová. Keď v semenách prevláda kyselina olejová, sú tuky kvapalné (oleje). Lisovaním semien slnečnice sa získava slnečnicový olej, ktorý sa používa pri príprave pokrmov.

c) v orechoch

Pomôcky a chemikálie:
Filtračný papier, 2 malé sklenné vaničky, kadička, nožnice.
Olúpané orechy, alkoholový roztok Sudanu III alebo mletá červená paprika.

Postup práce:
Olúpané orechy roztlačte medzi dvoma filtračnými papiermi. Zvyšky semien odstráňte. Filtračný papier, na ktorom sa objavila mastná škvrna ponorte do vaničky s nasýteným roztokom Sudanu III v etanole. Farbivo nechajte asi 2 minúty pôsobiť. Potom papier v druhej vaničke premyjte v etanole a opláchnite pod tečúcou vodou.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Mastná škvrna na papieri, ktorá vznikla roztlačením semien, sa Sudanom III zafarbila na červeno.
Semená sú zásobárňou tukov, ktorý sa po roztlačení vpil do papiera. Mastná škvrna je viditeľná proti svetlu. Sudan III ako organické farbivo je lepšie rozpustný v tukoch ako v etanole, a preto olejová škvrna zostala zafarbená na červeno.
Obr. 28 Dôkaz obsahu tukov v orechoch
d) v bunkách kvasiniek

Pomôcky a chemikálie:
Kadička, potreby na mikroskopovanie.
Kvasnice, alkoholový roztok Sudanu III.

Postup práce:
V malej kadičke pripravte mliečne sfarbenú suspenziu kvasníc. Kvapku suspenzie preneste na podložné sklíčko a pridajte kvapku roztoku Sudanu III. Nechajte pôsobiť niekoľko minút. Pripravte mikroskopický preparát a pri vhodnom zaclonení kondenzora pozorujte objektívom pri zväčšení 45 až 60-krát.

Pozorovanie a vysvetlenie:
V bunkách kvasiniek nájdete červeno sfarbené kvapôčky. Červená farba dokazuje prítomnosť tuku.
Kvasinka je výborný pokusný objekt. V 100 g kvasiniek je asi 1,3 g tuku.


Rozpustnosť tukov
Pomôcky a chemikálie:
4 skúmavky, stojan na skúmavky, tvrdá ceruzka.
70% roztok etylalkoholu, dietyléter, benzín, voda, jedlý olej.

Postup práce:
Skúmavky označte ceruzkou číslami I - IV. Do každej skúmavky dajte 0,5 ml jedlého oleja. Potom do skúmavky I pridajte 5 ml vody, do skúmavky II 5 ml etylalkoholu, do skúmavky III 5 ml dietyléteru a do skúmavky IV 5 ml benzínu. Obsah všetkých skúmaviek premiešajte. Pozorujte, či sa olej rozpúšťa.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Olej sa rozpúšťa pri premiešaní v dietylétere, v benzíne. Vo vode sa nerozpúšťa vôbec, v etylalkohole je rozpustný iba za horúca. Olej sa pri premiešaní v týchto rozpúšťadlách iba rozptýli na kvapôčky (emulguje), potom sa však od vody opäť oddelí.


Zmeny pri žltnutí tukov
Pomôcky a chemikálie:
2 skúmavky, pipeta, nôž, sklená tyčinka, váhy, kadička, elektrická platnička, modrý lakmusový papierik, strička.
Čerstvé a zožltnuté staré maslo, technický lieh.

Postup práce:
V 5 ml technického liehu rozpustite v jednej skúmavke 1 g čerstvého masla a v druhej skúmavke 1 g zožltnutého staršieho masla. Skúmavky vložte do vodného kúpeľa. Do každej skúmavky vložte vlhký lakmusový papierik tak, aby bol ponorený do roztoku v skúmavke.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Po chvíli sledujeme zmenu farby modrého lakmusového papierika, ponoreného do druhej skúmavky s rozpusteným zožltnutým maslom, na červenú.
Tuky ako estery vyšších karboxylových kyselín pôsobením tepla, svetla, za prítomnosti vody, vzduchu a mikroorganizmov žltnú. Nastáva proces ich oxidácie vzdušným kyslíkom na dvojité väzby nenasýtených karboxylových kyselín, pričom sa štiepia uhľovodíkové reťazce. Takto vznikajú rôzne aldehydy, ketóny a nižšie karboxylové kyseliny, ktoré spôsobujú zmenu farby indikátora.


Stanovenie množstva vody v tukoch
        Voda sa v tukoch stanovuje ako sušina (vlhkosť). Vlhkosť sa stanoví ako úbytok na váhe sušením vzorky pri 130°C a odvážením zvyšku.

Pomôcky a chemikálie:
Kadička, teplomer, sklenená tyčinka, pieskový kúpeľ, analytické váhy, exikátor.
Vzorka - bravčová masť (príp. stužený tuk, maslo, olej).

Postup práce:
Do suchej a odváženej kadičky navážte 20 g vzorky. Potom ju opatrne zahrejte na pieskovom kúpeli za stáleho miešania tyčinkou, až sa prestanú vyvíjať bublinky odparovanej vody. Keď teplota vzorky dosiahne teplotu 125°C, udržujte ju ešte 5 min. v rozpätí 125 - 130°C. Po vychladnutí v exikátore vzorku v kadičke zvážte a podľa nasledujúceho vzorca vypočítajte množstvo vody:

b
v = ----------- . 100,
a

kde v = množstvo vody v percentách,
a = navážka vzorky v g,
b = úbytok na váhe v g..


Tuky v mlieku
Pomôcky a chemikálie:
Skúmavka, stojan na skúmavky, držiak na skúmavky, liehový kahan, striekačka (10 cm3), nožnice, pipeta, zápalky.
Plnotučné mlieko, éter alebo etanol.

Postup práce:
Skúmavku naplňte 5 cm3 plnotučného mlieka, na to navrstvíte 1 cm3 alkoholu a zmes zahrievajte asi minútu. Po ochladení skúmavky vodou pridajte 4 cm3 éteru a silne pretrepte. Potom počkajte, kým sa fázy opäť oddelia. Vrstvu éteru obsahujúcu tuk odsajte striekačkou a nakvapkajte na filtračný papier.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Na filtračnom papieri ostane dobre viditeľná mastná škvrna.
Tuky nachádzajúce sa v mlieku sú rozpustné v nepolárnych organických rozpúšťadlách. Na základe tejto vlastnosti ich možno izolovať.

Poznámka: Mastnú škvrnu na papieri môžeme zviditeľniť organickým farbivom Sudan III.


Olejová sopka
Pomôcky a chemikálie:
Odparovacia miska, lyžička na chemikálie, 10 cm3 kalibračná banka, veľká kadička.
Červená paprika, pokrmový olej, saponát alebo mydlový roztok.

Postup práce:
V porcelánovej odparovacej miske zmiešajte olej s lyžičkou mletej červenej papriky. Množstvo oleja zvoľte podľa objemovej veľkosti banky, ktorú je potrebné úplne naplniť farebnou olejovou zmesou. Banku naplnenú farebnou zmesou ponorte do kadičky so studenou vodou, tak aby hrdlo banky bolo aspoň 4 cm pod hladinou vody. Potom prikvapnite na povrch hladiny pár kvapiek saponátu.

Pozorovanie a vysvetlenie:
Olej, ktorý je ľahší ako voda, pôsobením saponátu začne vystupovať na hladinu, čo vyzerá ako prúd sopečnej lávy.
Mydlový roztok alebo saponát znižuje povrchové napätie na rozhraní vody a oleja. Olej má menšiu hustotu ako voda, ale napätie na rozhraní zabráni vyplávaniu oleja z banky ponorenej vo vode. Tento princíp sa využíva pri odstraňovaní nečistoty. Znížením povrchového napätia sa zmáča povrch nečistoty, čo umožňuje jej uvoľnenie do roztoku a tým aj jej odstránenie.
Obr. 29 Olejová sopka

Poznámka: Je dôležité, aby okraj banky bol mininálne 4 cm pod hladinou vody, pretože inak nie je pokus efektný. Voda z chladničky má vyššie povrchové napätie, čím sa tiež zvyšuje efektivita pokusu. Je dôležité, aby menšia banka mala úzke hrdlo. Obe nádoby musia byť čisté. Banku môžeme nahradiť fľaškou od liekov z bieleho skla so zúženým hrdlom.