Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať doma
Pokus: PRÍTOMNOSŤ ŽELEZA V ČAJI
Princíp:
Trieslovina (tanín) z čaju tvorí so železom čierne zlúčeniny
Pomôcky a chemikálie:
kadičky, čierny čaj, železný klinec, kahan
Postup práce:
Čierny čaj vložíme do kadičky a zalejeme ho vriacou vodou. Necháme ho dve minúty vylúhovať. Potom z neho odlejeme časť do kadičky, ktorá bude slúžiť na porovnávanie. Do prvej kadičky vložíme železný klinec. Kadičku s klincom privedieme do varu.
Obr.: V prvej kadičke pozorujeme tmavšie zafarbenie čaju, na dne kadičky sa usádzali zrazeniny, na klinci vidieť slabé čierne zafarbenie. Druhá kadička slúži na porovnávanie.
Pokus: DÔKAZ FARBÍV V RÔZNYCH DRUHOCH ČAJU
Princíp:
V čajových odrodách sú prítomné rastlinné fenoly (quercín, kyselina gálová) v rôznych koncentráciách. V alkalickom roztoku sódy sa rastlinné fenoly oxidujú a vytvárajú okrem chinónov ťažko rozpustné polyfenoly. Redukčnými činidlami sú redukované a spôsobujú červené zafarbenie.
Pomôcky a chemikálie:
16 kadičiek, špachtlička, rôzne druhy čajov – čierny, zelený, ovocný, mätový, sóda, ocot, odfarbovač
Postup práce:
Z rôznych čajových odrôd pripravíme v kadičkách extrakty, ktoré nie sú intenzívne zafarbené. Extrakty rozdelíme do štyroch kadičiek a zmiešame s týmito produktmi:
- 10 kvapiek octu
- 1 špachtlička sódy
- 1 špachtlička odfarbovača
- porovnávací roztok
Obr.: V prevej kadičke je čaj po pridaní sódy, v druhej kadičke je porovnávací roztok, v tretej kadičke je roztok po pridaní odfarbovača.
Pozorovanie a vysvetlenie:
V kadičke s octom sa roztok zosvetlí a v druhej kadičke so sódou stmavne. V tretej kadičke s odfarbovačom sa roztok zafarbí do červena.
Pokus: FARBIVÁ V OVOCNÝCH ČAJOCH
Princíp:
Farebné zmeny v ovocných čajoch spôsobujú farbivá antokyaníny. Sú dôležitou skupinou látok, nachádzajúcich sa v rastlinách. Sú prítomné napr. v čučoriedkach, ríbezliach, višniach, červených pomarančoch, víne. Dodávajú im červené, modré, fialové aj čierne sfarbenie. Používajú sa aj ako prísady a majú číslo E 163.
Pomôcky a chemikálie:
5 kadičiek, špachtlička, ovocný čaj, sóda, sóda bikarbóna, kyselina citrónová, odfarbovač, kahan, veľká kadička, trojnožka, azbestová sieťka
Postup práce:
Ovocný čaj necháme vo väčšej kadičke vylúhovať niekoľko minút. Získaný extrakt rozdelíme do piatich menších kadičiek a zmiešame s nasledujúcimi produktmi: porovnávací roztok, špachtlička sódy, špachtlička sódy bikarbóny, špachtlička kyseliny citrónovej, špachtlička odfarbovača.
Pozorovanie a vysvetlenie:
Vylúhovaný ovocný čaj má červenú farbu. Po pridaní sódy a sódy bikarbóny roztok stmavne. Kyselinou citrónovou sa odfarbí na sýto červeno a odfarbovačom na žltooranžovo.
Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať v školskom laboratóriu
Pokus: IZOLÁCIA KOFEÍNU Z ČAJU
Princíp:
Kofeín patrí medzi dôležité xantínové deriváty. Nachádza sa v kávových zrnách a čajových listoch. V listoch čajovníka ja 1,5 – 4,5 % kofeínu, podľa pôvodu a spracovania, viazaného na trieslovinu. Kofeín je veľmi často kombinovaný s kyselinou acetylsalicylovou a používaný pri liečbe bolestí hlavy.
Pomôcky a chemikálie:
kadičky, azbestová sieťka, sklenená tyčinka, Buchnerov lievik, oddeľovací lievik, aparatúra na destiláciu
Postup práce:
Do 250 ml kadičky dáme 125 ml vody, 5 g čaju a varíme na sieťke 15 minút. K horúcemu čaju pridáme 20 ml 10 % vodného roztoku dusičnanu bizmutitého, sklenenou tyčinkou premiešavame a za horúca odsajeme na Buchnerovom lieviku. Filtrát v kadičke varením zahustíme na 25 ml, ochladíme na laboratórnu teplotu a pridáme 12 ml chloroformu. Po dôkladnom premiešaní zmes prefiltrujeme na Buchnerovom lieviku. Filtrát prenesieme do oddeľovacieho lievika, oddelíme organickú vrstvu a vodnú ešte raz extrahujeme chloroformom (12 ml). Spojíme organické extrakty, vysušíme nad síranom sodným, sušidlo odfiltrujeme a chloroform oddestilujeme. Odvážime surový produkt. Surový produkt môžeme prečistiť sublimáciou pri normálnom tlaku a teplote 180-200° C.