Chemické experimenty k téme MED



Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať doma

Pokus: KRYŠTALIZÁCIA MEDU


Pomôcky a chemikálie:
med, čistá fľaša, pohár, lyžica, vodný kúpeľ

Postup práce:
  • Časť obsahu fľaše s vykryštalizovaným medom dáme do pohára, ktorý ponoríme do teplého vodného kúpeľa. Po rozpustení medu v pohári nalejeme približne 1/3 obsahu do čistej, umytej fľaše a zvyšnú časť do pôvodnej neumývanej fľaše. Po ochladení obidvoch fliaš pozorujeme, v ktorej fľaši a v akých miestach prebieha obnovenie procesu kryštalizácie rýchlejšie.
  • Do čistej fľaše s 1/3 roztopeného medu pridáme malé množstvo vody. Fľašu necháme postáť dlhší čas a priebežne pozorujeme zmeny.
Pozorovanie:
  • Kryštalizáciu medu možno pozorovať rýchlejšie v pôvodnej, neumytej fľaši a to predovšetkým na miestach so starým nánosom medu. Nečistota, prach, ale aj mechanické zasahovanie (vryp), časté namáčanie lyžice, noža, alebo prsta môžu pôsobiť ako kryštalizačný zárodok a urýchľovať tak kryštalizáciu cukru. Vytvorený kryštál cukru pôsobí teda ako kryštalizačný zárodok pre zvyšný, ešte rozpustený med.
  • Med zriedený vodou nevykryštalizuje niekoľko týždňov. Pridávaním vody sa znižuje koncentrácia cukru v mede, vzniknutý roztok cukru už nie je nasýtený a preto nekryštalizuje. Týmto spôsobom možno vyriešiť problém kryštalizácie medu na dlhší čas.


Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať v školskom laboratóriu

Pokus: DÔKAZ REDUKUJÚCICH SACHARIDOV V MEDE


Pomôcky a chemikálie:
skúmavky, pipety, kadičky, odmerný valec, trojnožka, azbestová sieťka, kahan, Fehlingovo činidlo, Tollensovo činidlo, glukóza, fruktóza, sacharóza, ovocná šťava, med

Postup práce:
Pozorovanie:
Vysvetlenie: