Pokus: PRÍPRAVA TVAROHU I
Materiál:
kravské mlieko (nesmie byť pasterizované)
Pomôcky:
kadička (1 000 ml), teplomer, tyčinka, gáza
Postup práce:
Plnotučné mlieko necháme skysnúť v nádobe pri izbovej teplote. Samovoľné skysnutie mlieka sa uskutočňuje pôsobením baktérií Streptococcus lactis. Keď je mlieko dostatočne skysnuté, odoberieme smotanu, pomaly ho zahrievame a stále miešame. Teplota zahrievania by sa mala pohybovať v rozmedzí od 28 do 32 °C. Tvaroh začne pomaly vystupovať na povrch srvátky za 30 až 60 minút. Keď sa tvaroh veľmi prehreje, zrazí sa a tak stratí na mazľavosti a veľmi je suchý. Zmes ktorá na vznikne prelejeme cez gázu, čím oddelíme tvaroh od srvátky. Tvaroh necháme vysušiť, prípadne použijeme na ďalšie úlohy.
Pokus: PRÍPRAVA TVAROHU II
Materiál:
1 l kravského kyslého mlieka, 0.5 l čerstvého mlieka
Pomôcky:
kadička (1 000 ml), teplomer, tyčinka, gáza
Postup práce:
Čerstvé mlieko necháme zovrieť, vlejeme do jedného litra kyslého mlieka, premiešame a necháme 10 minút stáť. Precedíme cez gázu a necháme voľne odtiecť.
Pokus: PRÍPRAVA SMOTANOVÉHO KRÉMU
Materiál:
tvaroh, smotana (30 %), cukor, vanilková príchuť (vanilkový cukor), džem, príp. kompót
Pomôcky:
nádoba na miešanie, nádoba na šľahanie, metlička na šľahanie, menšie nádoby na uskladnenie smotanového krému
Postup práce:
V nádobe na miešanie vymiešame tvaroh s cukrom. V druhej nádobe vyšľaháme smotanu (šľahačkovú 30 %). Smotanu opatrne zamiešame do tvarohu s cukrom. Na ochutenie môžeme použiť vanilkovú príchuť, alebo vanilkový cukor. Ak si chceme pripraviť ovocný smotanový krém primiešame do zmesi džem, alebo mäkké ovocie (aby nám vznikla homogénna hmota). Pripravený smotanový krém rozdelíme do menších nádob a uskladníme v chladničke.
Pokus: PRÍPRAVA TVAROHOVÉHO KRÉMU
Materiál:
0.5 kg tvarohu, 150 g práškového cukru, vanilková príchuť (vanilkový cukor), 0.75 l mlieka
Pomôcky:
sito, nádoba na miešanie
Postup práce:
Tvaroh pretlačíme cez sito. Pridáme práškový cukor, vanilkový cukor, mlieko a dobre rozmiešame.
Pokus: PRÍPRAVA JOGURTOV
Princíp:
Jogurt sa vyrába z kravského mlieka a pri kysnutí sa uplatňujú baktérie Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus.
Materiál:
0mlieko, biely jogurt, plechovka sladeného zahusteného mlieka (nemusí byť), sezónne ovocie (umyté, suché), alebo kompót
Pomôcky:
sväčšia nádoba na prípravu, menšie zaváracie poháre s uzáverom, teplomet, termostat
Postup práce:
V nádobe prevaríme 1 l mlieka. Ochladíme ho asi na 45 °C, primiešame 1 sladené zahustené mlieko a 1 biely jogurt (kvasná kultúra). Premiešame. Na spodok zaváracích pohárov vložíme suché ovocie a zalejeme ho pripraveným jogurtom. Ak použijeme kompót, necháme odkvapkať šťavu. Poháre uzatvoríme a necháme stáť v termostate (alebo na teplom mieste) 4 - 5 hodín (42–45°C). Keď je kysnutie ukončené (obr. 1), necháme jogurt vychladnúť a odložíme na chladné miesto (ukončíme kysnutie).
Pokus: PRÍPRAVA KEFÍRU
Princíp:
Kefír je charakterizovaný kultúrou vyrobenou z kefírových zŕn, Lactobacillus kefir sp. rodu Leuconostoc, Lactococcus a Acetobacter rastúcich v špecifických podmienkach; kefírové zrná sú charakterizované kvasinkami fermentujúcimi laktózu (Kluyveromyces marxianus) a kvasinkami nefermentujúcimi laktózu (Saccharomyces omnisporus, Saccharomyces cerevisae a Saccharomyces exiguus). Počas kvasenia sa mlieko dokonale pretrepáva, aby sa obohatilo o kyslík, ktorý je potrebný pre rast kvasiniek.
Materiál:
kravské mlieko, kefírové zrná
Pomôcky:
kadička (1 000ml), tyčinka, teplomer, fľaše, gáza
Postup práce:
Prevarené kravské mlieko ochladíme na teplotu 12–15 °C. Pridáme kefírové zrná, premiešame a necháme pôsobiť 24 hodín. Ak je mlieko zrazené precedíme ho do fliaš cez gázu a odložíme na chladné miesto (15–20 °C) kvasiť. Výrobok necháme stáť 1–4 dni (čím dlhšie stojí tým viac alkoholu obsahuje).
Pokus: OVOCNÁ SMOTANOVÁ ZMRZLINA
Materiál:
250 ml šťavy z čerstvého ovocia, 130 g práškového cukru, 250 ml prevarenej studenej smotany
Pomôcky:
sito, nádoba, varič
Postup práce:
Čerstvé ovocie prepasírujeme cez sito, pridáme cukor, prevarenú a vychladenú sladkú smotanu. Všetko spolu zamiešame a dáme stuhnúť do mrazničky do misiek na ľad.
Pokus: PRÍPRAVA SLADKÉHO SYRA
Princíp:
Enzymatickým zrážaním sladkého mlieka (pomocou syridla) vzniká syrenina, ktorá po oddelení srvátky sa spracuje na rôzne druhy tzv. sladkých syrov.
Materiál:
mlieko, syridlo (napr. Fromase ® 220 TL, termostabilný zrážací enzým na výrobu syrov)
Pomôcky:
nádoba (1500 ml), lyžička, sklenená tyčinka, teplomer, gáza
Postup práce:
V nádobe zohrejeme mlieko na potrebnú teplotu - ak chceme pripraviť syry tvrdšie, na teplotu 28 – 35 °C, ak mäkšie, tak na teplotu 20 – 25 °C. Potom do mlieka pridáme syridlo (na liter približne 1 kávovú lyžičku). Premiešame a necháme syriť, opäť podľa druhu syrov - tvrdšie 15 - 60 minút, mäkšie 30 - 120 minút. Pripravený syr prelejeme cez gázu, oddelíme srvátku a necháme voľne sušiť.