Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať doma
Pokus: PRÍPRAVA MASLA I
Princíp:
Maslo sa vyrába zo smotany, ktorá sa nechá obyčajne skysnúť, pretože maslo je z nej trvanlivejšie než zo sladkej smotany. Skysnutie smotany zapríčiňujú organizmy normálne v mlieku prítomné, alebo sa mlieko môže skôr pasterizovať a potrebné baktérie sa pridajú zámerne. Mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú pri výrobe masla, zahŕňajú Streptococcus lactis a S. cremoris, ktoré skvasujú laktózu a okysľujú smotanu. Ďalej sú tam opuzdrené organizmy Leuconostoc cremiris a L. dextranicum, ktoré zúžitkujú kyselinu citrónovú ako vedľajší produkt mliečneho kvasenia a tvoria diacetyl, ktorý dodáva smotane maslovú vôňu. Pri mútení zostávajú v masle kvapôčky cmaru, ktoré obsahujú baktérie. Premývanie masla vodou, odstraňuje tieto kvapôčky a tým aj živiny pre baktérie, takže takéto maslo je trvanlivejšie.
Materiál:
sladká, alebo kyslá smotana (lepšia je kyslá)
Pomôcky:
kadička (500ml), mixér, tyčinka, teplomer
Postup práce:
Maslo vyrobíme zo smotany (kyslej, alebo sladkej). Smotanu ochladíme na 14–15° C. Na výrobu masla použijeme mixér. Hotové maslo prepláchneme studenou vodou a dáme na chladné miesto.
Pokus: PRÍPRAVA DOMÁCEHO MASLA II
Materiál:
mlieko neodtučnené, voda
Pomôcky:
nádoba, lyžica, varič, mixér
Postup práce:
Neprevarené mlieko necháme stáť aspoň 1 deň v chladničke. Opatrne zozbierame smotanu zvrchu, dáme do hrnca a prevaríme, vychladíme a necháme asi 1 deň chladničke. Vznikne smotana. Túto smotanu mixujeme na šľahačku, ak mixujeme ďalej vzniká maslo s trochu vody, ktorá sa odleje a vzniknuté maslo sformujeme do hranola (hrudky). Niekedy je potrebné počas mixovania pridať po kvapkách trochu studenej vody.
Pokus: PRÍPRAVA BYLINKOVÉHO MASLA
Materiál:
maslo, rôzne bylinky, korenia
Pomôcky:
misa, lyžica
Postup práce:
Do čerstvého masla zamiešame zelenú petržlenovú vňať (alebo iné bylinky, príp. cesnak) nasekanú nadrobno, pridáme trochu citrónovej šťavy a vymiešame. Potom pridáme na hrot noža tymiánu, estrogénu, alebo trebuľky. Hotové bylinkové maslo môžeme dať zamraziť.
Pokus: PRÍPRAVA ARAŠIDOVÉHO MASLA
Materiál:
nesolené arašidy, 1 lyžica oleja, soľ
Pomôcky:
misa, lyžica, panvica, mixér
Postup práce:
Na suchej panvici opražíme arašidy. V mixéri ich osolíme a rozmixujeme. Vznikne hmota podobná maslu. Podľa potreby pridáme olej.
Chemické experimenty, ktoré je možné realizovať v školskom laboratóriu
Pokus: DÔKAZ CHOLESTEROLU V TUKU
Princíp:
Touto reakciou môžeme dokázať prítomnosť cholesterolu v tuku. Cholesterol je v malom množstve nevyhnutný pri osmotických a difúznych procesoch bunky. Jeho nadmerný príjem v potrave spôsobuje zúženie ciev a následné cirkulačné poruchy.
Materiál:
1 g masla (rôznych druhov), chloroform, koncentrovaná kyselina sírová
Pomôcky:
hodinové sklíčka, pipety, sklenené tyčinky
Postup práce:
1 g masla rozpustíme v 100 ml chloroformu a nanesieme na hodinové sklíčko. Postupne prekvapkáme 4-5 kvapiek koncentrovanej kyseliny sírovej. Opatrne premiešame a necháme stáť. Na okrajoch nášho roztoku sa objaví červené sfarbenie, čo je dôkazom prítomnosti cholesterolu v masle. Obdobne postupujeme aj u iných druhov masla.
Literatúra: MVDr. Ludwig R. Burian, Univerzita vetrinárneho lekárstva, Košice, pre vegetarian.cz/sk