UČEBNÉ TEXTY

CHÉMIA

 

CHEMICKÉ ÚLOHY
UČEBNÉ TEXTY
INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE
LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY

UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

ŠIS CHÉMIA

Plasty - syntézy

Pomôcky a chemikálie

a)      skúmavka, držiak na skúmavky, stojan na skúmavky, ochranný štít, špachtľa, drevená tyčinka, rezorcín, formalín (40 %), koncentrovaná kyselina chlorovodíková;

b)      ako a), namiesto rezorcínu – močovina;

c)      kadičky (100 cm3 a 50 cm3), 10 cm3 striekačka, 100 cm3 odmerný valec, váhy, pinzeta, striekačka s ihlou, dichlorid kyseliny sebacínovej, 1,1,1 - trichlóretán, uhličitan sodný, hexametyléndiamín.

Postup práce

 a) Polykondenzácia - syntéza fenolplastov  (rezorcínu)

Do skúmavky nalejeme asi do výšky 2 cm rezorcín. Potom pridáme toľko roztoku formalínu (konc.), aby bol rezorcín dobre pokrytý. POZOR! Z koncentrovaných roztokov formalínu uniká formaldehyd, ktorý silne dráždi sliznicu. Zmes sa ľahko zahreje, aby sa rezorcín vo formalíne rozpustil. Zmes sa nesmie silno zahriať, pretože za istých podmienok môže prebiehať silne exotermická reakcia. Keď sa rezorcín rozpustí, skúmavku ochladíme prúdom tečúcej vody. Potom do roztoku dáme drevenú tyčinku, opatrne prikvapkáme koncentrovanú kyselinu chlorovodíkovú. V okamihu, keď stuhne zmes do syntetickej živice, dostáva ružovkasté až červené sfarbenie. Drevenú tyčinku, ktorou sme pridávali kys. chlorovodíkovú môžeme použiť na vytiahnutie ružovočervenej syntetickej živice zo skúmavky.

  b) Polykondenzácia

Syntéza aminoplastov (močovinových živíc): Reakcia prebieha rovnako ako syntéza fenolplastov. Namiesto rezorcínu použijeme močovinu (podľa a)). Vzniká biely plast.

  c) Polyamid: syntéza nylonu (amid kys. polyhexametylénsebacínovej)

V kadičke (100 cm3) v 25 cm3 1,1,1 - trichlóretánu rozpustíme l cm3 dichloridu kys. sebacínovej. V druhej kadičke (50 cm3) rozpustíme 2 g uhličitanu sodného a 1,1 g hexametyléndiamínu v 25 cm3 vody. Roztok chloridu kyseliny v 100 cm3 kadičke opatrne doplníme roztokom diamínu. Na hraničnej ploche (medzi oboma roztokmi) vzniká NYLON ako tenká blana, ktorú môžeme vytiahnuť pinzetou a má charakter nite.

Pozorovanie

Plasty sú makromolekulové látky, ktoré sa tvoria z monomérnych molekúl polykondenzáciou alebo polyadíciou.

Vysvetlenie

Pri polykondenzácii slúži ako katalyzátor kyselina chlorovodíková a odštiepením vody vznikajú z monomérov makromolekulové štruktúry.

Upozornenie

Namiesto dichloridu kyseliny sebacínovej môžme použiť aj hexametyléndiamín (chrániť pred prístupom vzduchu). Oxid uhličitý a vlhkosť vzduchu látky znehodnocujú, predčasne zostarnú. Použité substancie patria medzi problémové a ich likvidácia sa musí robiť opatrne (zbierame ich do zberných nádob).

Bezpečnosť

Všetky uvedené monomérne jednotky sú potenciálne jedovaté. Zabrániť kontaktu s pokožkou a vdychovaniu vzniknutých pár. Reakcie prebiehajú rýchlo! Používajte ochranný štít!

 

 [návrat]

          

Posledná aktualizácia: 09.08.2001